پیوند فرهنگ حسنه نذر کتاب با سنت کتاب و کتاب خوانی

0
120
پیوند فرهنگ حسنه نذر کتاب با سنت کتاب و کتاب خوانی
.

نذر کتاب که نوعی نذر فرهنگی است و به شانزدهمین مرحله اجرایی خود رسیده است و این نذر با هدف بهره گیری تمامی اعضای جامعه از کتاب صورت می‌گیرد.

رضا حاجی آبادی مدیر مسئول انتشارات هزاره ققنوس و مجری طرح نذر کتاب گفت:

این طرح اولین بار توسط انتشارات هزاره ققنوس و در ماه محرم سال ۱۳۸۸ , با ۳ نفر از ناشران، تعداد بسیار کمی کتاب و در فروشگاهی در میدان هفت تیر شروع شد که با هدف توزیع کتاب‌هایی با موضوع عاشورایی در میان عزاداران حسینی و علاقه‌مندان به ادبیات عاشورایی انجام شد.

در اروپا طرحی به نام «کتابت را بخوان و جای بگذار» ایجاد شده بود که همه این‌ها سبب ایجاد طرح نذر کتاب شد

و هدف از طرح نذر کتاب، رواج فرهنگ کتاب خوانی بوده است که خداروشکر اتفاق بسیار خوبی در این سال‌ها افتاده است واین طرح در مناسبت‌ها و در مراحل مختلف انجام شده است.

خیمه فرهنگی نذر کتاب

در اوایل اجرای این طرح، خانمی به فروشگاه مراجعه و ۱۰ نسخه از کتاب‌های مذهبی را خریداری و بین مردم در ایستگاه اتوبوس پخش کرد.

در نمایشگاه کتاب از طرح نذر کتاب بسیار استقبال شد و زمانی که در حال انتقال کتاب به داخل غرفه‌ها بودم شخصی به کمک من آمد وبه من گفت که شما کاربسیار بزرگی در حوزه فرهنگی انجام می‌دهید. از آن زمان احساس می‌کنم که من برای این کار انتخاب شده و خوش حال هستم که کسانی از این طرح در سراسر کشور استقبال وآن را اجرا می‌کنند.

این طرح برای ما همانند یک خیمه فرهنگی است و شخصی که برای ادامه این طرح کاری انجام دهد جزئی از این خیمه است.

مزیت طرح نذر کتاب با دیگر طرح‌ها در این است که مردم مشارکت دارند و نیازی به اهدای بودجه از سمت نهاد‌ها و سازمان‌های دولتی نیست.

اکنون حدود ۲ هزار نفر خیر فرهنگی در شانزده مرحله اجرا داریم؛ این خیرین کسانی هستند که کتاب را اهدا کرده و یا هزینه اهدای کتاب را به انتشارات هزاره ققنوس سپرده اند.

استفاده از طرح نذر کتاب

وی با بیان اینکه ناشران و مولفان، کتاب‌های تازه چاپ شده خود را به ستاد نذر کتاب با ۵۰ درصد تخفیف اهدا می‌کنند سپس در سایت‌ها و فضای مجازی کتاب‌ها گذاشته و خیرین فرهنگی کتاب‌ها را خریداری می‌کنند و سپس کتاب‌ها به صورت رایگان در مناطق محروم، در کتاب خانه‌ها و بین مردم توزیع می‌شود،

کسانی که این نذر را دریافت می‌کنند، تعهد دارند که کتاب را مطالعه و در حاشیه کتاب انتقادات و پیشنهادات خود یادداشت و به دیگری هدیه دهند و یا در مکان‌های عمومی آن را جا بگذارند تا دیگران هم استفاده کنند.

هدف این است که کتاب حداقل بین ۵ نفر خوانده شود و نفر پنجم می‌تواند کتاب را نزد خود نگاه دارد. پیام این فرآیند این است که، هدف از نشر کتاب، چاپ و خریدن آن نیست، بلکه هدف خوانده شدن کتاب است.

ترویج کتاب و کتاب خوانی

زمانی که به هفته کتاب نزدیک می‌شویم شاهد اجرای طرح نذر کتاب در کتاب خانه‌های شهرستان‌ها و دانشگاه‌ها هستیم که خوشبختانه اجرای این طرح در مناسبت‌های مختلف نهادینه شده است اما موسسه هزاره ققنوس دیگر این طرح را به صورت مناسبتی برگزار نمی‌کند و در هر زمانی کسانی که درخواست‌های مختلف در این زمینه دارند می‌توانند در این طرح شرکت کنند زیرا هدف ما ترویج کتاب و کتاب خوانی است و شیوه تبلیغ و معرفی کتاب همین شیوه تبلیغ فرد به فرد است تا این که در برنامه‌های مختلف تبلیغ شود.

شعار نذر کتاب

شعار ما در طرح نذر کتاب، رواج آگاهی و دانایی بین مردم است و اگر شخصی قصد انجام کاری برای مردم را دارد یکی از روش‌های آن نذر و هدیه کتاب، تجهیز کتاب خانه‌های مناطق محروم است.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

برای مطالعه اخبار بیشتر به صفحه اصلی ۱توجه مراجعه نمایید

ارسال یک نظر

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید