رغبت مردم به وقف افزایش یافته است/ماندگار شدن نام واقف

0
48
رغبت مردم به وقف افزایش یافته است/ماندگار شدن نام واقف

در مراسم تجلیل از یاوران وقف خراسان جنوبی و نکوداشت آیت الله هردنگی، حجت الاسلام ولی الله عادلی افزود:

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، موقوفات، بسیار افزایش یافته است و موقوفات نیز برای ترویج و احیای فضایل اخلاقی در جامعه به وجود آمده اند. با توجه به تغییر شراط زندگی، کسی مانند گذشته مالک شهر یا روستا نیست که بخواهد کل ان را وقف کند به همین دلیل وقف های جدید نسبت به وقف های قدیم از کیفیت بالایی برخوردار نیستند.

وی از واقفین و خیرین خواست برای کارهای خیر از جمله مدرسه سازی و بیمارستان سازی وقف نامه بنویسند و ثبت کنند تا دستخوش تغییر و تبدیل ها نشود.

ماندگار شدن نام واقف

باتوجه به اینکه بیش از ۴۰ هزار کیف و لوازم تحریر بین دانش آموزان نیازمند از محل موقوفات توزیع شد،از گذشته های دور، منفعت بسیاری از دانشگاه ها، حوزه های علمیه و مراکز درمانی که موقوفه هستند، به جامعه رسیده که نشان می دهد وقف باعث ماندگار شدن نام واقف می شود.

اجازه ندادن ایجاد امامزاده جدید

وی افزود: حدود هشت هزار بقعه و امامزاده در کشور وجود دارد که اکثر افراد مدفون در این اماکن مقدس به دعوت امام رضا (ع) به ایران آمده اند و از سال های دور مورد احترام مردم بوده اند و باید حفظ شوند ولی به خاطر مبارزه با خرافات به هیچ وجه اجازه ایجاد امامزاده جدید در کشور داده نمی شود.

اخلاق مداری، ملاک برتری انسان ها

وی خاطر نشان کرد: در گذشته هر قوم و ملتی که قوای جسمانی بیشتری داشت بر دیگران برتری و حکومت می کرد اما بشر با رشد و تکامل به مرحله برتری علم و دانش رسید  و ملاک برتری انسان ها برپایه اخلاق مداری بسته شده است.

دلایل آشفتگی و پریشانی ابرقدرت ها و صاحبان تسلیحات نظامی،این است که مردم از ملت و حکومت هایی تبعیت می کنند که صاحب اخلاق و ارزش هستند و این مهمترین راز محبوبیت اهل بیت (ع) است.

دشمن بسیار تلاش کرد تا حضور مردم در اربعین حسینی را کمرنگ کند اما مردم به خاطر فضایل اخلاقی و ارزشمند اهل بیت، حضور باشکوهی در اربعین و مراسم عزاداری حسینی داشتند.

رونمایی از کتاب ایت الله هردنگی

ایت الله هردنگی احیاکننده موقوفات و بقاع متبرکه خراسان جنوبی بودند که ۱۸ سال تصدی این بخش را برعهده داشتند و از کتاب ایشان که حداقل ۵۰ وقف نامه را تایید کرده بودند رونمایی به عمل امد.

منبع:ایرنا

برای مطالعه اخبار بیشتر به صفحه اصلی ۱توجه مراجعه نمایید

ارسال یک نظر

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید