«فقر» ریشه بسیاری از آسیب های اجتماعی/نقش موسسات خیریه در رفع این چالش ها

0
57

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از هرمزگان، حجت الاسلام و المسلمین روح الله مختاری در نخستین جلسه شورای فرهنگی عمومی شهرستان حاجی آباد که با موضوع ریشه یابی معضلات اجتماعی و فرهنگی برگزار شد،

رییس شورای فرهنگ عمومی و امام جمعه شهرستان گفت: ماه رمضان فرصتی بی نظیر است باید قدر این فرصت ها را دانست همه ی ما نیازمند ارتباط با خدا هستیم هر کس مسئولیتش بیشتر نیازش هم بیشتر است. با تاکید بر بهره گیری از فضای معنوی ماه مبارک رمضان در ترویج فرهنگ انفاق، نیکوکاری و نوعدوستی، خاطرنشان کرد: اگر خداجو بوده و به حیات پس از مرگ ایمان داشته باشیم و خود را در مسیر حق قرار دهیم، از فرصت ماه رمضان برای بندگی خدا نهایت استفاده را خواهیم برد.

وی با یادآوری اینکه فقر به عنوان ریشه آسیب های اجتماعی در اقصی نقاط دنیا خودنمایی می کند، افزود: معضل «فقر» همواره باعث تضعیف فرهنگ در اجتماع بوده است و کشور ما نیز از این امر مستثنی نیست.

حجت الاسلام و المسلمین مختاری در ادامه به تشریح آثار شوم «فقر» در جامعه پرداخت و گفت: هرگاه که شغلی نباشد و بیکاری بوجود بیاید، در پی آن نیز فساد اخلاقی، اعتیاد، طلاق و … نیز رخ می دهد.

وی با اشاره به اینکه از برخی از معضلات به عنوان بومی یک منطقه یاد می شود، بیان کرد: در شهرستان حاجی آباد به جهت اینکه آحاد مردم از لحاظ شرایط مالی و معیشت خانواده با مشکلات جدی روبرو هستند به گونه ای که کمیته امداد و بهزیستی به عنوان نهادهای حمایتی قادر به ازرائه خدمات به همه نیازمندان خدمات نیستند.

امام جمعه حاجی آباد، نقش موسسات خیریه در برطرف کردن معضلات فرهنگی و اجتماعی را موثر دانست و تصریح کرد: موسسات خیریه در رسیدگی به احوال نیازمندان در شهرستان حاجی آباد موفق عمل کرده اند و توانسته اند گوشه ای از درد متراکم نیازمندان را درمان کنند.

مختاری، حمایت از نیازمندان را وظیفه ای همگانی اعلام کرد و گفت: افرادی را که نمی توان به لحاظ قانونی از طریق کمیته امداد و بهزیستی حمایت نمود باید از طریق موسسات خیریه می توان مورد حمایت قرار داد.

وی افزود: یکی از این موسسات موسسه علی بن موسی الرضا(ع) است که توفیقاتی هم داشته و باید مورد حمایت بیشتر قرار گیرد.

کاظم قاسم زاده، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای فرهنگ عمومی حاجی آباد نیز گفت: مسئله مربوط به آسیب های فرهنگی و اجتماعی از دیرباز در جامعه مورد توجه بوده است و با گسترش دامنه نیازمندی ها، محرومیت های ناشی از عدم امکان برآورده شدن خواسته ها و نیازهای زندگی موجب گسترش شدید و دامنه‌دار فساد، عصیان، تبهکاری، سرگردانی، دزدی و انحراف جنسی و دیگر آسیب ها شده است.

قاسم زاده افزود: در این میان بعضی از مشکلات فرهنگی و اجتماعی انواعی تکراری در طول نسل های مختلف هستند، اما چنانکه مشاهده می‌شود و حتی برخی از این آسیب ها مثل مواد مخدر پیشرفت بیشتری داشته اند.

وی عنوان کرد: باید برنامه ریزی مناسب فرهنگی برای جوانان و نوجوانان انجام گیرد تا از این طریق جلوی برخی معضلات و آسیب های اجتماعی گرفته شود چرا که جوانان قشر آسیب پذیر تری در جامعه می باشند.

حجت الاسلام صادقی، رییس دادگستری حاجی آباد نیز گفت: فعالیت هایی که به روند کاهش آسیب اجتماعی کمک می کند برنامه ریزی شده است که می توان به مشاوره و برگزاری نمایشگاه های عکس به صورت محله ای در مورد آسیب مواد مخدر و مبارزه با عوامل ساخت و توزیع مواد مخدر و مشروبات الکلی اشاره نمود که در سیر نزولی طلاق و سایر آسیب های اجتماعی موثر بوده اند .

گفتنی است؛ برگزاری نمایشگاه عکس اعتیاد به صورت محله ای و پخش فیلم از معضلات فرهنگی و اجتماعی در محلات از جمله مصوبات این جلسه بود.

منبع: http://tnews.ir

ارسال یک نظر

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید