طرح جدید دولت؛ اشتغالزایی با هدایا و نذورات نیکوکاران

0
22

معاون وزیر کار از طرح جدید اشتغالزایی دولت با استفاده از نذورات و هدایای مردم و نیکوکاران خبر داد و گفت: هدف اصلی شیوه نوین تامین مالی جمعی حمایت از کار آفرینان و نو آوران است.
به گزارش ویکی نیکی و به نقل از خبرگزاری تسنیم، عیسی منصوری با حضور در بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما با اشاره به اینکه تامین مالی جمعی، بیشتر برای شرکت‌ های نوپا استفاده می‌شود، افزود: این روش تامین مالی در حوزه‌ های کارآفرینی اجتماعی هم استفاده می‌شود از جمله اینکه نیکوکاران می‌توانند از آن برای حمایت از تحصیل کودکان و گروه‌ های آسیب‌پذیر استفاده کنند.

معاون توسعه کار آفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایجاد امکان استفاده از تامین مالی جمعی را به‌ گونه‌ای که مردم تامین کننده سرمایه برای شرکت‌ های نوپا باشند از اهداف دیگر این طرح برشمرد و اضافه کرد: برای قاعده‌ مند کردن این طرح، قاعده این کار توسط سازمان بورس و اوراق بهادار مدیریت می‌شود و معمولا مجوز های مربوط هم توسط این سازمان ارائه می‌شود.

منصوری با ابراز اینکه “چهار نوع تامین مالی جمعی داریم”، افزود: نوع نخست «اهدا» است که برمبنای آن مردم منفعت خاصی را دنبال نمی‌کنند و هدیه و هبه می‌کنند. نوع دوم «پاداش» است و نوع بعدی «وام» یا «قرض» است که بنا بر نظر بانک مرکزی از آن استفاده نکردیم.

وی ادامه داد: نوع چهارم، «مشارکت» است که بر اساس آن مردم در آن مشارکت می‌کنند و زمانی که طرح به نتیجه می‌رسد در منافع آن به‌ نسبت آورده خود می‌توانند شریک شوند.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این که این دستورالعمل در مدت دو هفته آینده در شورای عالی بورس به تصویب می‌رسد و رسما ابلاغ می‌شود، گفت: مردم برای کسب اطلاعات بیشتر و مشارکت می‌توانند از طریق نهاد های مالی و عاملین که مورد تایید سازمان بورس هستند، اقدام کنند.

منصوری افزود: عاملین وبگاهی را معرفی می‌کنند که متقاضیان استفاده از منابع تامین مالی اجتماعی می‌توانند طرح خود را ارائه و مشارکت کنند.

وی افزود: اطلاعات این طرح‌ ها و ایده‌ ها در سایت‌ های مربوط به‌ اندازه کافی قرار داده می‌شود و مردم می‌توانند بررسی، انتخاب و سپس مشارکت کنند.

منصوری اضافه کرد: کوشش ما این است که امکان مشارکت با منابع مالی محدود در طرح‌ های بزرگ و نو آورانه برای مردم فراهم شود.

وی با بیان این که حدود سه سال در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با مشارکت دستگاه‌ های دیگر به‌روی این طرح، کار شده است، گفت: هدف اصلی، کمک به کار آفرینان و نو آوران در مراحل ابتدایی کار آن‌ هاست.

منصوری ادامه داد: فقط در حوزه استار تاپی در یک سال گذشته حدود ۱۴۰ هزار استارتاپ در کشور داشتیم که اگر بخشی از این‌ها به نتیجه برسد و مشمول حمایت از طریق تامین مالی جمعی شود و به‌ ازای هر کدام، حداقل ۲ شغل ایجاد کنیم به رقم قابل توجهی می‌رسد.

منبع : https://www.wikiniki.ir/new-plan-government/

ارسال یک نظر

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید