روز وقف بر تمام بخشندگان و انفاق کنندگان مبارک باد

0
360
روز وقف بر تمام بخشندگان و انفاق کنندگان مبارک باد
.

بیست و هفتم صفر براساس مصوّبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، از سال ۷۶ با عنوان «روز وقف» به تقویم رسمی‌ کشور وارد شد.

علت نامگذاری این روز در بیست و هفتم صفر به دو مناسبت زیر می باشد:

  1.   سالروز ارتحال نبی گرامی‌ اسلام (اولین واقف)
  2. سالروز شهادت سبط اکبر حضرت امام حسن مجتبی(ع) ( اولین متولی موقوفات امیر المؤمنین(ع))

از سوی دیگر با توجه به عظمت روز بیست‌ و هشتم صفر که روز داهیه کبری و مصیبت عظمی‌ است و همه چیز باید تحت‌الشعاع مصیبت و عزاداری سید انبیاء حضرت محمد مصطفی(ص) قرار گیرد از این رو پیشنهاد شد یک روز قبل از آن، یعنی بیست و هفتم صفر به این نام نامیده شود.

معنای وقف

وقف در لغت به معنای توقف و درنگ کردن است به بیان واضح تر، وقف مقدار مالی است که فرد یا افرادی با اختیار خود از مالکیت خود خارج می کنند تا مورد استفاده عموم قرار بگیرد و منافع آن در راه تأمین نیازمندی های مردم مصرف شود در واقع وقف نوعی صدقه است و صدقات طبق نص صریح قرآن، سبب تزکیه و تطهیر صدقه دهنده می شود.

انسان علاقه مند به اموال خود است و به آن دل بستگی دارد. بنابراین، گذشتن و دل کندن از مال در راه خدا سبب تزکیه وی خواهد شد.

تاریخچه وقف

پیشینه وقف به ملل باستانی برمی گردد. چنان که در تمدن مصر باستان، از نقوش حک شده بر سنگ ها برمی آید که املاکی برای کاهنان نیکوکار و برخی رهبران مذهبی و نیز معابد وقف شده یا اسنادی به دست آمده که در آن اموالی برای فرزندان، وقف شده است.

همچنین رومیان باستان، برای اشیای مقدس با پیشکش های مردم به عبادتگاه ها، قوانینی وضع کرده بودند که شبیه وقف بوده است. ازاین رو، می توان گفت که وقف از دیرباز با ملل متمدن همراه بوده و هر ملتی نیز برای آن قواعدی ویژه وضع کرده است

وقف در اسلام

روزی که مخیریق یهودی بدون آن که مسلمان شود اموال خود را به پیامبر اسلام هبه کرد و پیامبر اکرم (ص) بعد از کشته شدن مخیریق اموال او و حیطان سبعه را در قالب صدقه جاریه در خدمت نیازمندان قرار داد‌، هسته اولیه «وقف اسلامی» تشکیل شد و پیامبر اکرم(ص) در تاریخ اسلام به عنوان اولین واقف به شمار آمد. بر این اساس چیزی نگذشت که سنت وقف در میان مسلمانان راه یافت و سر منشأ تأثیرات شگرف در عرصه فرهنگ و تمدن اسلامی شد.

برای مشاهده اخبار بیشتر به صفحه اصلی ۱ توجه مراجعه نمایید

ارسال یک نظر

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید