نمایشگاه «فراتر از محدودیت ها»/ نقاشی هنرمندان توان یاب

0
48
نمایشگاه «فراتر از محدودیت ها»/ نقاشی هنرمندان توان یاب
.

به مناسبت برپایی نمایشگاه اثار هنرمندان توان یاب، دبیر جشنواره هنرمندان توان یاب از بازدیدکنندگان تقاضا کرد که وقتی می خواهند از نمایشگاه این هنرمندان دیدن کنند، حس ترحمی به آنها نداشته باشند. مهم کار هنری است که یک فرد می تواند در حد خودش آن را به خوبی ایجاد کند.

زهرا حیدری درباره چگونگی مواجه بازدید کنندگان از نمایشگاه «فراتر از محدودیت ها»، بیان کرد: با استفاده از برخی الفاظ، مرزی ایجاد می کنیم که مرتب برای طرف مقابل تکرار می کند «تو ناتوان هستی» به همین دلیل باید کمی بیشتر روی ذهن و زبان مان فکر کنیم.

او که حدود ۱۰ سال است به هنرمندان توان یاب آموزش نقاشی می دهد، افزود:

متاسفانه بسیاری از افراد با دیدن اسم هنرمند کم توان دچار نوعی حس ترحم می شوند به همین دلیل ما این افراد را مثل انسان های دیگر عادی در نظر می گیریم.

حتما برای همه ما پیش آمدi که وقتی با برخی از افراد عادی صحبت می کنیم، می گویند ما این مدلی هستیم، افراد توان یاب هم به همین شکل هستند. به همین دلیل باید با این افراد خیلی عادی برخورد کنیم.

برخورد من با این افراد نیز عادی است که حتی بسیاری از شرکت کنندگان برای چیدمان آثار در نمایشگاه، آنقدر احساس توانمندی داشتند که پیشنهاد می دادند برای این کار کمک کنند.

حیدری اضافه کرد: ما در مواجه با این افراد در ادبیاتمان دقت می کنیم تا این تمایز که فرد توان یاب با دیگران متفاوت است، برداشته شود.

رویکرد بسیاری از مراکز توانبخشی نیز همین موضوع است تا فرد احساس نکند با دیگران متفاوت است. به همین دلیل سعی کردیم در پوستر نمایشگاه نیز از عنوان توان یاب استفاده کنیم. این افراد از اینکه آنها را معلول خطاب کنند، بدشان می آید.

محدودیت پذیرش اثار هنرمندان توان یاب

او همچنین درباره انتخاب آثار هنرمندان توان یاب در این نمایشگاه اظهار کرد: فراخوانی برای ارسال آثار به این جشنواره که خروجی آن منجر به نمایشگاه شد، اعلام کردیم و به مراکز بهزیستی نیز گفتیم که حدود ۲۰۰ متقاضی شرکت کردند و به دلیل محدودیت فضای نمایشگاهی که داریم، در نهایت ۶۰ اثر پذیرفته و به نمایش گذاشته می شود.

کیان وطن، کوروش قاضی مراد و بابک یاقوتی سه داوری بودند که با توجه به حساسیت خاصی که افراد توان یاب دارند، آثار ارسالی را بررسی و انتخاب کردند. این نمایشگاه به رشته نقاشی اختصاص داده شده و محدودیت سنی برای شرکت کنندگان نداشتیم و بیشتر آنها در گروه سنی ۱۵ سال به بالا شرکت کردند.

بررسی اثار هنرمندان توان یاب

حیدری با اشاره به حساسیت شرکت کنندگان در این نمایشگاه، اعلام کرد: آثار ارسالی در دو مرحله داوری شد زیرا افرادی که در این نمایشگاه شرکت کرده اند، حساسیت خاصی دارند و پیگیر این موضوع هستند که آیا اثرشان برای نمایش انتخاب شده است یا نه؟ به همین دلیل ما از قبل اعلام کردیم که به دلیل محدودیت فضای نمایشگاه نمی توانیم همه ی آثار را به نمایش بگذاریم.

او همچنین درباره اینکه همه مبلغ حاصل از فروش آثار افراد توان یاب به آنها تعلق می گیرد یا نه؟ توضیح داد: مبلغ کامل حاصل از فروش یک اثر پرداخت می شود اما تا جایی که من در جریان هستم، چون برخی از موسسه ها مواد اولیه یک اثر هنری را تامین کرده اند، هزینه حاصل از آن را کسر و مابقی مبلغ را در اختیار هنرمندان قرار می دهد.

تا جایی که من در جریان هستم هزینه قاب برخی تابلوها را نیز برخی از موسسات پرداخت کرده اند و در زمان قیمت گذاری تابلو به شرکت کنندگان اعلام کردند که اگر اثر آنها به فروش برود هزینه قاب کسر می شود. به هر حال این موسسات هم خیریه هستند و توانایی مالی محدودی دارند.

محل برگزاری نمایشگاه اثار هنرمندان توان یاب

نمایشگاه گروهی نقاشی «هنر فراتر از محدودیت ها» با آثاری از هنرمندان چند مرکز آموزشی، توانبخشی توان یابان از روز جمعه (۲۳ آذر ماه) از ساعت ۱۷ تا۲۰ در گالری پردیس ملت واقع در خیابان ولیعصر (عج)، بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی، روبروی بزرگراه کردستان، پردیس سینما گالری ملت، طبقه ی منفی٢ افتتاح می شود و تا ۳۰ آذر ماه از ساعت ۱۱ تا ۲۰ برپا است.

منبع:خبرگزاری ایسنا

برای مطالعه اخبار بیشتر به صفحه اصلی ۱توجه مراجعه نمایید

 

ارسال یک نظر

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید