تقویت اقتصاد مقاومتی توسط توسعه وقف در علم و فناوری

0
20
تقویت اقتصاد مقاومتی توسط توسعه وقف در علم و فناوری
.

اعضای هیات موسس بنیاد یاوران وقف علم و فناوری استان قم، وقف علم و فناوری را زیربنای توسعه اقتصاد مقاومتی دانستند و بر حمایت بیشتر از این نوع وقف تاکید کردند.

یکی از ارزش های ویژه فرهنگ و تمدن اسلامی، برای توسعه عمران و آبادی جامعه اسلامی توجه به سنت حسنه وقف است که باید مطابق با نیازهای جامعه گسترش پیدا کند.

با توجه به ضرورت ایجاد اشتغال و توسعه کارآفرینی، مدیرعامل خیرین مدرسه ساز استان قم نیز با حمایت از راه اندازی بنیاد یاوران وقف علم و فناوری گفت: در حال حاضر دغدغه اصلی کشور، رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال برای جوانان به ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی است.

در این راستا حمایت های مادی و معنوی خیرین و واقفین ایجاد اشتغال های مفید و کارآفرینی و تقویت مولفه های علم و فناوری و حمایت از نخبگان، نوآوران و کارآفرینان دانشگاهی باید باشد که تشکیل بنیاد یاوران وقف علم و فناوری می تواند به شناسایی و ایجاد اشتغال جوانان کارآفرین و توسعه اقتصادی استان کمک کند.

اعضای هیات موسس بنیاد یاوران وقف علم و فناوری استان قم

موسسه کوثر، مدیریت دفتر شهید فهمیده استان قم، اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم، بنیاد نخبگان استان قم، دانشگاه صنعتی قم، مجمع خیرین مدرسه ساز استان قم و پارک علم و فناوری استان قم از اعضای هیات موسس بنیاد یاوران وقف علم و فناوری استان قم هستند.

بنیاد یاوران وقف علم و فناوری استان قم در راستای بهره گیری از توانمندی های مادی و معنوی خیرین و واقفین و تشویق و ترغیب توان گران و نیک اندیشان ایجاد شده است و بدین منظور اساسنامه بنیاد با تصویب و امضای ۷ سازمان حقوقی به عضویت رسیده است.

توسعه وقف فناوری به گسترش و ترویج اقتصاد دانش بنیان کمک می کند، و اهداف اساسی بنیاد به صورت زیر تلقی می شود:

  1. توسعه و تجاری سازی علم
  2. نوآوری و فناوری و گسترش کارآفرینی
  3. توسعه اشتغال دانش محور دانشگاهیان و نخبگان با کمک گروه های واقفین و خیرین

اخوان علوی با اشاره به اینکه در اساسنامه بنیاد خیریه یاوران وقف علم و فناوری استان قم ۲۰ وظیفه اساسی تعریف و تبیین شده است، گفت: وجه تمایز این بنیاد با بسیاری دیگر از موسسات و انجمن های خیریه این است که در نظر داریم، واقفین و خیرین علم و فناوری در قبال ارائه خدمات مادی و معنوی به نوآوران، فناوران، دانشگاهیان و نخبگان فعال و علاقه مند به فعالیت در حوزه علم و فناوری به یک ارزش افزوده و خدمت متقابل دست پیدا کند.

لزوم تعیین عامل مالی برای امور خیریه

عامل مالی بنیاد یاوران وقف علم و فناوری استان قم نیز با اشاره به اینکه همواره رویکرد موسسه کوثر در توسعه فعالیت های اجتماعی عام المنفعه مبتنی بر ارزش های دینی بوده است، گفت: حمایت از توسعه و ترویج وقف به ویژه در حوزه علم و فناوری منجر به گسترش کارآفرینی و رونق اقتصاد دانش بنیان خواهد شد و زیر بنای اساسی تولید ثروت و قدرت کشور محسوب می شود.

یکی از اعضای هیئت موسس این بنیاد نیز گفت: تقویت انگیزه، تشویق و هدایت واقفین و خیرین به سمت «علم و فناوری» و تقدیر از عملکرد یاوران، تحلیل توانمندی های بالفعل و بالقوه واقفین و خیرین علم و فناوری در سه بخش مادی، اجتماعی و معنوی از وظایف مهم این بنیاد تلقی می شود.

محسن خسروانی، مدیر دفتر شهید فهمیده گفت: حمایت از خلاقیت و نوآوری نوجوانان و جوانان به ویژه دانش آموزان و دانشجویان و کمک به نمونه سازی محصول از ایده های آن ها از طریق این بنیاد امکان پذیر است.

 بنا شدن وقف در اسلام بر پایه علم و دانش

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم نیز به عنوان دیگر از اعضای هیات موسس بنیاد راه اندازی و شکل گیری بنیاد را بسیار مفید و ضروری دانست و با بیان اینکه در اسلام وقف بر پایه علم و دانش بنا شده است گفت: فرهنگ و تمدن اسلامی بر پایه وقف شکل گرفته و این امر خیر در توسعه علم و دانش تاثیر بی بدیلی داشته است.

وی با بیان اینکه تشکیل و راه اندازی بنیاد یاوران وقف علم و فناوری مورد حمایت ما خواهد بود، گفت: تداوم حرکت و رشد بنیاد نیاز به همدلی، وفاق و صبر دارد.

وقف موتور محرکه اقتصاد دانش بنیان

محمد محمدرضایی، رئیس بنیاد نخبگان استان قم بر برکات معنوی وقف در جامعه اسلامی تاکید کرد و گفت: وقف می تواند به رشد و توسعه اقتصاد اسلامی کمک شایانی کند و به رشد و توسعه طرح های کارآفرینی و اشتغال زایی نخبگان جوان بی انجامد

رئیس دانشگاه صنعتی قم نیز با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری به وقف برآمده از علم تاکید دارند، گفت: لازم است طبق دیدگاه معظم له امر مبارک و با برکت وقف در حوزه پزشکی، علوم جدید و حتی در ترویج دین به شکل مدرن حضور و کارآیی داشته باشد.

جلال رضایی نور با استناد به حدیثی از پیامبر گرامی اسلام(ص) وقف در عرصه علم و دانش را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: بر اساس این حدیث گوهربار تنها صدقه جاریه، علم نافع و فرزند صالح بعد از مرگ هر انسان باقی می ماند و باید همه کمک کنند تا وقف علم نافع ترویج یابد.

منبع:خبرگزاری مهر

برای مطالعه اخبار بیشتر به صفحه اصلی ۱ توجه مراحعه نمایید

 

 

ارسال یک نظر

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید