اولین مجمع سلامت استان تهران

0
59

نخستین مجمع سلامت استان تهران برگزار شد

پس از برگزاری مجمع سلامت کشور در سال گذشته، مجمع سلامت استان به دستور رییس‌جمهور در هر استان، به ریاست استاندار تشکیل شد تا علاوه‌بر اقدامات وزارت بهداشت، با افزایش هماهنگی و همکاری میان نهادها و دستگاه‌های مختلف و مشارکت مردم، به سلامت مردم و جامعه کمک کند. نخستین مجمع سلامت استان تهران صبح امروز با حضور وزیر بهداشت، استاندار تهران، معاونان وزارت بهداشت، روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی و فعالان و نیکوکاران این حوزه در سالن همایش رازی برگزار شد.

در نخستین مجمع سلامت استان تهران، دکتر هاشمی با ابراز رضایت از برگزاری این همایش، به سابقه ۷۰ ساله چنین تشکل‌هایی در حوزه سلامت اشاره کرد و با استناد به کاهش نرخ مرگ‌ومیر در کشور، از بهبود سلامت جامعه در دهه‌های اخیر خبر داد.

هاشمی از مردم و مسؤولان خواست تا با برنامه‌ریزی و خود مراقبتی، هزینه‌های این حوزه را کاهش دهند: «به نظر می‌رسد دولت بیشتر از این نمی‌تواند در این حوزه هزینه کند و هزینه‌ها برای افرادی که با پرداخت آن‌ها فقیر می‌شوند انجام بشود.»

به گفته وزیر بهداشت پیشگیری یکی از مهم ترین اقداماتیست که باید مورد توجه مردم و مسؤولان قرار بگیرد تا مردم در سال‌های پایانی عمرشان هم از کیفیت زندگی مطلوبی برخوردار باشند و این‌ امر تنها با مشارکت و فرهنگ‌سازی در مردم انجام می‌شود.

هاشمی با هشدار دادن به سیاست‌گذاران و مسؤولان دولت، مسأله ریزگردها، آلودگی هوا، مصرف بالای نمک و روغن را به تصمیم‌های دولت مرتبط دانست و حضور استانداران و فرمانداران در جایگاه ریاست مجمع سلامت استان‌ها و شهرستان‌ها را به‌عنوان افراد سیاسی، در حل این مشکلات مثبت توصیف کرد.
در ادامه نشست در پنل تخصصی، «نقش و مشارکت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد» به عنوان کلیدی‌ترین ساختارهای حامی حوزه سلامت از سوی اعضا پنل و سخنرانان دعوت شده عنوان شد. در نمایشگاه جانبی این مراسم، کانتر اطلاع‌رسانی موسسه خیریه بهنام دهش‌پور نیز با هدف آشنایی با فعالیت‌ها و خدمات درمانی و حمایتی موسسه برپا بود و بروشورهای اطلاع رسانی و اموزشی بین حضار توزیع گردید.

منبع: دانشگاه علوم پرشکی ایران