فعالیت ۱۵۰۰ مرکز نیکوکاری محلی در کشور

0
48
فعالیت ۱۵۰۰ مرکز نیکوکاری محلی در کشور
.

مدیر کل هماهنگی شبکه های مردمی کمیته امداد گفت:

۱۵۰۰ مرکز نیکوکاری محلی در کشور فعالیت می کنند و مراکز نیکوکاری به صورت محله مبنا و مسجد محور از سال ۹۲ کار خود را آغاز کردند و سال گذشته این مراکز ۲۹۰ میلیارد تومان کمک نقدی، کالا و خدمات به نیازمندان ارائه دادند.

تعداد مراکز نیکوکاری تا پایان سال به دو هزار مرکز افزایش می یابد.

 

فرآیند شکل گیری مرکز نیکوکاری

این مراکز با ترکیبی از معتمدان محلی و افراد دارای دغدغه رفع محرومیت در محله ها، با اولویت هیات امنای مساجد و نخبگان محلی ایجاد می شود و در ادامه، هیات عامل را تشکیل می دهند. هیات عامل نماینده ای را انتخاب و مجوز از سوی کمیته امداد برای مرکز به عنوان امین امداد صادر می شود.

اصناف و معتمدان محلی که قصد دارند اقدام به تشکیل و مشارکت در مراکز نیکوکاری کنند، می توانند به ادارات کمیته امداد مراجعه کنند.

مزیت های مرکز نیکوکاری

مزیت های مراکز نیکوکاری نسبت به دیگر موسسات فعال در حوزه خیریه این است که موسسات خیریه بیشتر در مناطقی قرار گرفته اند که افرادی با تمکن مالی بالا حضور دارند و از سوی دیگر به دلیل پراکندگی بالا، تمرکز فعالیت در سطح محله را ندارند. کمیته امداد برای اینکه بتواند از نقش اجتماعی مساجد به عنوان یک کارکرد بالقوه استفاده کند، مراکز نیکوکاری مسجد محور را در راستای مردمی شدن کمیته امداد پیش بینی کرده است.

از دیگر مزیت های مرکز نیکوکاری:

  • انعطاف بالا در جذب اعتبارات
  • دسترسی مناسب
  • به حداقل رساندن بوروکراسی اداری
  • سرعت عمل
  • پیشگیری قبل از وقوع بحران برای افراد نیازمند

کمیته امداد در کنار مرکز نیکوکاری، با موسسات خیریه ارتباط خوبی دارد و تعامل با خیریه ها اثربخشی خوبی در پی داشته است.

در این مراکز نیکوکاری همه افراد با هر توان و تخصصی می توانند مشارکت کنند و محله به عنوان یک هویت ویژه، ظرفیت استقبال از این مشارکت های مردمی را در قالب مفاهیمی چون «حق همسایگی» دارد.

کمیته امداد تنها پشتیبان فعالیت های مرکز نیکوکاری

کمیته امداد تنها تسهیل گر، ناظر و پشتیبان فعالیت های مرکز نیکوکاری محله محور است و این مراکز در کنار شناسایی ظرفیت های محلی در حوزه های مالی، حرفه ای و تخصصی، نیازهای هر محله و افراد نیازمند ساکن در منطقه را شناسایی و با هم افزایی دیگر موسسات خیریه، سعی بر برطرف شدن آن می کنند. همچنین کمیته امداد براساس تشخیص این مراکز می تواند در رفع مشکلات نیازمندان اقدام به کمک مالی به مراکز کند.

شکل گیری مرکز نیکوکاری فرهنگیان

مرکز نیکوکاری در قالب یک صنف براساس اشتراکاتی چون مرکز نیکوکاری بانوان، وکلا و پزشکان امکان فعالیت به عنوان معین در محله ها را دارند که در همین زمینه در حال حاضر مرکز نیکوکاری فرهنگیان برای رفع نیازهای جامعه هدف به ویژه دانش آموزان محروم در حال شکل گیری است.

مرکز نیکوکاری رقیب مراکز خیریه نیستند بلکه این مرکز با همکاری و تعامل با موسسات خیریه منابع خود را در جهت رفع مشکلات جامعه هدف به اشتراک می گذارند.

منبع:خبرگزاری مهر

برای مطالعه اخبار بیشتر به صفحه اصلی ۱توجه مراجعه نمایید

ارسال یک نظر

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید