ایجاد رشته اقتصاد وقف در دانشگاه علوم اسلامی رضوی

0
33
ایجاد رشته اقتصاد وقف در دانشگاه علوم اسلامی رضوی
.

شبیری رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی در مورد ایجاد رشته اقتصاد گفت: به دلیل اینکه بهره وری بیشتری را از موقوفات داشته باشیم؛ اولین مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت را تاسیس کردیم که در این مرکز رشته‌هایی را مطالعه می‌کنیم که نیاز اوقاف و آستان قدس رضوی را به مسائل علمی برآورده کند. و به دنبال ایجاد رشته مدیریت اجرای وقف هستیم تا در آینده، کشور اتکاء بیشتری به موسسات خیریه و وقف داشته باشد و در کنار توسعه رشته‌های علوم انسانی مراکز تحقیقاتی تاسیس خواهیم کرد و بین آموزش، پژوهش و اجرا ارتباط برقرار می‌کنیم

رسالت دانشگاه علوم اسلامی رضوی تخصصی کردن مطالعات حوزوی است و قرار گرفتن در مجاورت با بارگاه منور امام رضا(ع)، ظرفیت بالایی را فراهم کرده است.

شبیری بیان کرد:شخصیت‌های علمی جهان اسلام از سفر به مشهد و تدریس در این دانشگاه بسیار استقبال می‌ کنند و دانشگاه علوم اسلامی رضوی با دیگر مراکز علمی کشور تفاوت‌هایی دارد و این دانشگاه در بستر حوزه علمیه شکل گرفته و فضای فیزیکی این دانشگاه از مدرسه علمیه میرزا جعفر، مدرسه حسنیه و مدرسه باقریه با قدمت ۴۰۰ سال تشکیل شده است و بخش‌هایی از حوزه علمیه مشهد مقدس را شامل می‌شود.

شرایط پذیرش دانشجو

تمامی ورودی‌های دانشگاه علوم اسلامی باید طلبه باشند و لازم به ذکر است که در این دانشگاه رشته‌های کاربردی مانند حقوق، علوم قرآن و احادیث، اقتصاد و … تدریس می‌شود و به دانشجویان این دانشگاه مدرک رسمی از سوی وزارت علوم داده می‌شود و فارغ التحصیلان در بخش‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی کشور مشغول به خدمت خواهند شد.

تاسیس دانشگاه پردیس خواهران

مرکز تحقیقات راهبردی را برای دانشگاه علوم اسلامی پیش‌بینی کردیم تا پروژه‌های تحقیقاتی را سرو سامان دهیم و دانشگاه را به سمتی هدایت کنیم تا در جهان اسلام یک برند باشد و نیز اشتیاق خواهران به فراگیری تحصیل و معرفت در جامعه اسلامی یک واقعیت اجتماعی است که در این راستا پردیس خواهران دانشگاه آغاز به کار خواهد کرد که در آذرماه سال جاری کنکور دکتری در سه رشته حقوق، علوم قرآن و حدیث و فلسفه در بین بانوان دارای مدرک فوق لیسانس یا سطح سه حوزه برگزار می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی با بیان اینکه به دنبال تاسیس حوزه علمیه برای آستان قدس رضوی هستیم که مطالعات اولیه آن در حال انجام است و ورودی‌های این حوزه از فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها خواهد بود، خاطر نشان کرد: سرانه هر دانشجو در سال جاری ۱۳ میلیون تومان و بودجه دانشگاه علوم اسلامی رضوی در سال جاری ۲۲ میلیارد تومان است که تا کنون بیش از ۶ میلیارد تومان آن جذب شده است.

تاسیس رشته بانکداری اسلامی

دانشگاه علوم اسلامی مجوز خود را در رشته بانکداری اسلامی از وزارت علوم دریافت کرد که تاکنون عده‌ای از دانشجویان پذیرفته شدند و بانکداری اسلامی یکی از پروژه‌های حاصل تاسیس است و اینکه بانکی مورد نظر مراجع تقلید است که بر احسان و خیرخواهی باشد و باید پایه کار آن موقوفات بوده و هدف آن سودآوری مادی نباشد بلکه به رفع مشکلات مردم جامعه اهمیت دهد.

طرح پزشک مبلغ

در این طرح پنج سال قرارداد با دانشگاه آزاد بسته شده است که سالانه ۱۲ نفر برای طرح پزشک مبلغ جذب می‌شوند تا در نقاط مختلف جهان اسلام علاوه بر ارائه خدمات پزشکی، معارف اسلامی را نیز توسعه دهند، ۱۰ نفر در رشته‌های پزشکی، پیراپزشکی و دو نفر در رشته دندانپزشکی در حال تحصیل می باشند که از دانشجویان رسمی دانشگاه علوم اسلامی رضوی هستند.

رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی عنوان کرد: در مطالعات فقهی و علمی به ‌این نتیجه دست پیدا کردیم که به‌ جزء اموال غیرمنقول مادی یا اموال منقولی که امکان وقف وجود دارد، اموال غیرمادی و فکری نیز وقف شود که مرکز تخصصی وقف دانشگاه علوم اسلامی رضوی بر روی آن کار می‌کند و جرقه این حرکت را دانشمندی که ۶ اختراع ثبت شده در سطح جهانی دارد و قصد وقف اختراعات خود را داشت، روشن کرد که از آن استقبال کردیم.

فعالیت های بین المللی دانشگاه علوم اسلامی رضوی

فعالیت‌های بین‌المللی را از آغازین سال‌های تاسیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی در نظر داشتیم و تعداد قابل توجهی دانشجو از کشورهای مختلف جهان اسلام در این دانشگاه تحصیل کردند و به ‌دنبال این هستیم که پذیرش  دانشجویان در این امرسرعت بیشتری پیدا کند.

اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاه علوم اسلامی رضوی

در خصوص اشتغال فارغ التحصیلان کارگروهی تشکیل می شود که به‌ صورت تخصصی به ‌مسئله اشتغال دانشجویان می‌پردازد و عمده نیروهای آستان قدس رضوی، از دانشگاه علوم اسلامی رضوی تامین می‌شود.

منبع:ایسنا

برای مشاهده اخبار بیشتر به صفحه اصلی ۱ توجه مراجعه نمایید.

 

ارسال یک نظر

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید