افتتاح طرح توسعه پایدار روستا در استان تهران

0
50

نعمت الله ترکی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران، طرح اولین روستای هدف توسعه پایدار در استان تهران را در روستای قلعه محمد علی خان شهرستان ری، افتتاح کرد.

روستای “قلعه محمدعلی خان” از توابع بخش حسن آباد فشافویه شهرستان ری اولین روستای هدف توسعه پایدار کشور از سوی گروه تخصصی توسعه روستایی (شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه) انتخاب شده است. این روستا ۲۵۰ سال قدمت و ۲۲ خانوار ساکن و ۵۵ خانوار نیمه ساکن دارد.

سند توسعه پایدار ۱۳۴ روستای این استان بر اساس مزیت های جغرافیایی و نسبی آنها تدوین شده است.قرار است، این سند برای ۳۳۰ روستای این استان تدوین و موضوع توسعه پایدار آنها دنبال شود.

استان تهران ۷۲۰ روستای دارای سکنه دارد و در طی سال ۹۶ برای ۶۷ و طی سال جاری هم برای ۶۷ روستای دیگر این استان، سند توسعه پایدار روستایی تدوین شده است.

به صدا در امدن ناقوس مرگ روستاهای کشور

معاون توسعه و برنامه ریزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران اظهار داشت: قانون برنامه ششم به علت تهی شدن روستاهای ایران از جمعیت، ایجاد تغییر بنیادین در آنها را مورد تاکید قرار داده است.

طی ۵۵ سال گذشته جمعیت روستایی ایران از ۷۰ به ۲۳ درصد کاهش یافته و در عمل ناقوس مرگ روستاهای کشور به صدا در آمده است.

قانون برنامه ششم توسعه کشور به خصوص ماده ۲۷ و تمام اجزای آن، بر لزوم پرداخت به جوامع روستایی تاکید کرده است.

و براساس این سند باید به حوزه های زیر بنایی، خدمت رسانی و اشتغال روستایی به شکل ویژه توجه کرد.

معضل حاشیه نشینی

معاون توسعه و برنامه ریزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: یکی از مباحثی که منجر به مهاجرت روستایی به شهرها می شود، بحث اشتغال است که اگر این روستاییان مهاجر نتوانند خود را با زندگی در شهر تطبیق دهند، معضلی به اسم حاشیه نشینی در این مناطق افزایش می یابد.
سازمان مدیریت و برنامه ریزی مکلف کرده که به صورت سالانه برای روستاها اسناد توسعه پایدار تدوین کند.

سیاست های قانون طرح توسعه پایدار روستا

معاون توسعه و برنامه ریزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: از سیاست هایی که این قانون دنبال می کند، نگهداشت جمعیت، اشتغالزایی پایدار برای روستاییان و زمینه سازی برای مهاجرت معکوس است.

از زمان آغاز اجرای این ماده قانون برنامه ششم، یک و نیم میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای وام های اشتغال و توسعه روستاها با بهره ۶ درصد پیش بینی شده است.

می توان با اعطای این تسهیلات، شرایط اقتصادی جدیدی در روستاها برای ماندگاری جمعیت و بهبود معیشت ساکنان آنها ایجاد کرد.

معاون توسعه و برنامه ریزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: در تدوین این اسناد توسعه پایدار روستایی، مزیت نسبی هر منطقه پیش بینی می شود تا حمایت های مورد نیاز هم مطابق با آن لحاظ شود.

وی اظهار داشت: در تدوین این سند، تمام تلاشمان را کرده ایم تا یک نسخه واحد برای تمام روستاها نپیچیم و از همین رو به سراغ تک تک روستاها رفته ایم و اطلاعات هر کدام را به شکل جداگانه ای بررسی کرده ایم.

عدالتی با بیان اینکه طی ۵۹ سال گذشته بیشتر بر روی کالبد روستا در قالب طرح هادی کار شده است، تاکید کرد: این نخستین بار است که در سند توسعه بر لزوم توسعه پایدار، توجه به بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتیی روستاییان توجه و تاکید شده است.

معاون توسعه و برنامه ریزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران به ضمانت اجرایی این اسناد اشاره کرد و گفت: این سندها پس از تصویب در حکم قانون و برای برای اجرا الزامی هستند و هر شخصی که از اجرای آن ها تخطی کند، متخلف محسوب می شود.

منبع:خبرگزاری ایرنا

برای مطالعه اخبار بیشتر به صفحه اصلی ۱توجه مراجعه نمایید

ارسال یک نظر

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید